Aktualności i porady

Przygotowanie systemu nawadniania do zimy

system nawadniania

Jesień jest jedną z piękniejszych pór roku w naszych ogrodach. Rośliny zaskakują nas przebarwiającymi się liśćmi. Ogrody jesienią wymagają dużo pracy. Jest wiele porad na ten temat, ja chciałbym się skupić na systemach nawadniania.

Październik to pora, kiedy przestajemy podlewać nasze ogrody.

Po wyłączeniu nawadniania należy pamiętać, aby opróżnić system rur i zraszaczy z wody, jeśli tego zabiegu nie wykonamy, zimą podczas niskich temperatur zamarznięta woda porozsadza rury i zraszacze, a system nawadniania ulegnie zniszczeniu.

Najpewniejszym sposobem na opróżnienie rur z wody jest wydmuchanie powietrzem. Najczęściej podczas montażu instalacji przygotowuje się podejście do podłączenia kompresora. Po podłączeniu należy ustawić maksymalne ciśnienie robocze na 4 atmosfery, następnie należy włączyć każdą sekcję systemu na minimum 3 minuty, lub do widocznego wydmuchania wody. Po tym zabiegu nie jest wymagany demontaż elektrozaworów zamontowanych na zewnątrz.

Innym sposobem opróżnienia systemu nawadniania z wody jest spuszczenie grawitacyjne zaworami lub zaworami automatycznymi, oczywiście w tym przypadku system musi być odpowiednio ułożony i przygotowany już na etapie budowy. Jednak ten sposób nie gwarantuje nam stu procentowego opróżnienia systemu, a woda może pozostać na przykład w elektrozaworach.

Jeżeli nie mamy pewności, że operację spuszczania wody z systemu nawadniania wykonamy prawidłowo powinniśmy powierzyć to firmie usługowej, która profesjonalnie zajmuje się obsługą systemów nawadniania.  

 

Zima w ogrodzie

Oczko wodne zimą

Oczko wodne zamarza, a jeśli hodujemy w nim ryby konieczne jest napowietrzanie stawu. Mamy kilka sposobów napowietrzania na przykład wyrąbanie przerębli. Można zastosować grzałki elektryczne, pompki, czy napowietrzacze. Do dyspozycji pozostają jeszcze tabletki z aktywnym tlenem. Każdy właściciel oczka wodnego ma swój wypracowany i sprawdzony sposób napowietrzania.

Osobiście nie stosuję żadnych z wcześniej wymienionych sposobów, ponieważ wykorzystuję kaskadę wodną, której nie wyłączam na zimę. Obieg wody gwarantuje niezamarznięcie nawet przy skrajnych minusowych temperaturach. Krążąca woda jest napowietrzana, a spływając do oczka tworzy automatycznie przerębel zapobiegający przyduchom. Tworzący się tunel z lodu nad kaskadą jest dodatkowym pięknym efektem w ogrodzie.       

  Oczko wodne jesienią.

oczko wodne

Jesienią oczko wodne wymaga szczególnej ochrony, z uwagi na opadające liście powodujące proces gnilny w wodzie. Aby zapobiec wpadaniu liści do wody należy założyć siatkę nad taflą wody i kamieniami otaczającymi oczko wodne.  

 

 

Wiosenna pielęgnacja ogrodów.

Zima minęła bardzo łagodnie, co cieszy wszystkich fanów roślin i ogrodów. Niestety brak mrozów sprzyjał nie tylko roślinom, ale również szkodnikom w naszych ogrodach, które przetrwały zimę bez większej szkody i można się spodziewać, że wiosną zaatakują z wielokrotnie większą siłą, dlatego szczególnie na przełomie marca i kwietnia należy wykonać opryski profilaktyczne w celu ograniczenia populacji owadów i roztoczy. Innym zabiegiem, który należy wykonać jest oprysk grzybobójczy w trakcje wiosennego pękania pąków.